Testování elektromobilu Smart v podmínkách provozu půjčoven elektrokol a elektroskutrů projektu Vranov a Znojmo na plný proudu v sezoně 2017

Elektromobil jsme získaly v rámci společného projektu od společnosti E.ON. Smart je klasické mini auto do městského a příměstského provozu. Místo je v něm sice jen pro 2 osoby, ale na druhou stranu z toho pramení mnohé výhody oproti běžným autům. Díky délce pouhých 2,7 m a šířce srovnatelné s běžnými auty není problém zaparkovat i na místa, kam se ostatní auta zdaleka nevejdou. A to třeba i na šířku.

Automobil má i relativně nízkou hmotnosti, cca 890 kg, což v žádném případě nebrání k rychlým rozjezdům, navíc s automatikou obvykle mnohem rychlejším, než dokáží ostatní řidiči. Smart je opatřen firemním reklamním potiskem, který dává jasně najevo, že jde o ekologické auto, které stačí nabít přes běžnou zásuvku 230 V. Případně také dobíjet rychlonabíjením.

Smart je velmi tichý a vydává pouze zvuk " podobající se elektrickému „bzučení" motoru. Každého návštěvníka, kterého jsme během provozu převáželi, překvapil poměrně velký prostor na tak malé auto. Palubní deska a koneckonců celý interiér působí za přítomnosti plastů podobně jako zevnějšek kompaktně a všechny prvky v interiéru plní svůj účel na jedničku včetně nočního podsvícení na palubní desce.

Autíčko je také vybaveno kvalitním audio systémem s radiem a bohatou konektivitou pro mobilní zařízení. Zajímavé je určitě i umístění integrované navigace do palubního display. Na řadicí páce tohoto „automatu" máme ještě kromě základní polohy „P" jako „Parking" a jízdy „D" další dvě polohy, a to „R" jako „Reverse" (zpátečka) a „N" jako „Neutral". Při brždění motorem, stačí pustit pedál akcelerace a ihned pocítíme, jak auto zpomaluje mnohem více, než běžná auta. Smart totiž tzv. rekuperuje, čili dobíjí akumulátor v několika stupních.

Testovaný kus jsme nabíjeli zhruba 6 hodin (z hodnoty 5% baterie), u rychlonabíjení je to řádově za desítky minut. Během celého testování jsme byli s provozem elektromobilu velmi spokojeni a jsme rádi, že celou sezonu pracoval bez nejmenších problémů.

Tým Vranov Agency